Słowa z 7. rozdziału Ewangelii według św. Jana: „Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie – niech przyjdzie do Mnie i pije!” poprowadziły nas w czuwaniu przed Pięćdziesiątnicą, które w naszym kościele parafialnym rozpoczęło się w sobotę o 20.00 Pierwszymi Nieszpory z uroczystości Zesłania Ducha Świętego. (zdjęcia - ZOBACZ)

W prezbiterium stanęła piękna ikona Zesłania Ducha Świętego wykonana przez ks. dr. hab. Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego i studentów ikonopisarstwa.

Ks. Dariusz, analizując w konferencji poszczególne elementy tejże ikony, wyjaśniał, że celem chrześcijanina jest przemienienie się w Chrystusa, zjednoczenie z Nim. Tylko taka perspektywa nadaje sens uczestnictwu w Mszy św., modleniu się. Ponieważ praktyki religijne to tylko narzędzia, które mają nas napełnić Jezusem Chrystusem, czyli miłością. – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego ma skłonić nas do miłości, ale nie jakiejkolwiek miłości, tylko do miłości na wzór Jezusa Chrystusa – podkreślał ks. Dariusz. Posłuchaj większej części konferencji:

Po konferencji ks. Tomasz poprowadził nabożeństwo Drogi Światła, w którym jeszcze raz rozważaliśmy wydarzenia, jakie miały miejsce od Zmartwychwstania Jezusa do Zesłania Ducha Świętego. Spotykaliśmy Jezusa wraz z Marią Magdaleną, uczniami zmierzającymi do Emaus czy ze św. Tomasz Apostołem. A na zakończnie modliliśmy się, prosząc o wylanie Ducha Świętego.

Nim rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. proboszcz Grzegorz, w domu katechetycznym spotkaliśmy się przy herbacie, słodkim poczęstunku i chwili rozmowy. Eucharystia z Wigilii Zesłania Ducha Świętego miała rozbudowaną liturgię słowa, w której słyszeliśmy m.in. o pomieszaniu języków przy budowie wieży Babel, zstąpieniu Boga w ogniu na górę Synaj, a także zapowiedzi wylania Ducha. Homilię wygłosił ks. Dariusz Klejnowski-Różycki (POSŁUCHAJ).

W czuwaniu, które zakończyło się kilka minut po północy, muzycznie poprowadził nas chór prowadzony przez organistki Anielę i Dorotę.