Zadzwoń do nas: 77 455 55 46    E-mail: parafia@ppp.opole.pl

Parafialny Zespół Caritas

Duch jałmużny – dzielenia się z potrzebującymi - przewija się w całym Piśmie Św. Słowa Chrystusa brzmią jednoznacznie „ Kto ma dwie suknie niechaj da temu, który nie ma, kto ma pokarm niech podobnie czyni”, a Św. Faustynie Chrystus wskazał trzy stopnie czynienia miłosierdzia: CZYN – SŁOWO – MODLITWA. Na pierwszym miejscu też jest czyn.

Wielu mieszkańców naszej parafii żyje na krawędzi ubóstwa, w głębokiej biedzie. Wielu ojców i matek staje często przed dylematem, chleb dla rodziny czy lekarstwa dla siebie. Wiele rodzin żyje w ciemności, bo odcięto im prąd. Wiele czeka na eksmisję z powodu zaległości w płaceniu opłat za korzystanie z mieszkania. Te ostatnie rodziny często wybierały leczenie chorych dzieci kosztem zalegania z opłatami.

Przypomnijmy sobie słowa modlitwy Ojca Św.Jana Pawła II przed obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej, o jedność społeczną ; „ Dla ubogich i cierpiących otwieraj serca zamożnych Bezrobotnym daj spotkać pracodawcę. Wyrzuconym na bruk pomóż znaleźć dach nad głową. Rodzinom daj miłość, która pozwala przetrwać wszelkie trudności.”

Ponieważ nawet największa miłość nie nakarmi dzieci, nie zapłaci świadczeń nie wykupi leków Parafialny Zespół Caritas, który istnieje w naszej parafii ofiaruje swoją pomoc dla ubogich parafian w różnych formach poprzez: wyjazd dzieci na kolonie letnie i zimowiska; rozdział żywności przekazywanej przez Rejonowy Caritas lub parafian; zapomogi finansowe w przypadkach losowych; wydawanie z magazynu używanej odzieży przekazywanej przez parafian.

Magazyn Caritas odwiedzają nie tylko nasi parafianie, ale również pacjenci Szpitala Neuropsychiatrycznego i inni mieszkańcy Opola. Nadmiar odzieży przekazywany jest do Domu Opieki w Boboluszkach i Głubczycach.

Parafialny Zespół Caritas ponadto organizuje:

  • Spotkania integracyjne przy herbacie dla osób niepełnosprawnych z Opola. Ciasto, owoce i inne słodycze pochodzą w większości z darów od parafian składanych do koszy wystawianych w kościele
  • Mikołaja dla dzieci podopiecznych z naszej parafii. Dzieci otrzymują paczki, bawią się przy słodkim poczęstunku a w nagrodę za wierszyk lub piosenkę od Mikołaja otrzymują zabawki przekazane wcześniej przez parafian.
  • Wigilię dla podopiecznych, niepełnosprawnych i ubogich nie tylko z parafii. Członkowie Zespołu Caritas dekorują pięknie salkę w Domu Katechetycznym i przygotowują pyszny poczęstunek. Każdy uczestnik Kolacji Wigilijnej otrzymuje jeszcze prowiant na drogę. Jest choinka, opłatek, śpiewamy kolędy, nastrój jest zawsze miły i radosny

Członkowie Zespołu Caritas to wolontariusze pracujący społecznie.

Skąd Zespół Caritas ma środki finansowe na działalność?

  • Skarbonka „Dar serca” znajdującą się w Kościele, którą zasilają w kwoty o różnej wartości nasi parafianie i inni ludzie dobrej woli.
  • W Adwencie Zespół sprzedaje świece, z czego 50 gr zostaje do dyspozycji Parafialnego Caritasu.
  • W Wielkim Poście członkowie Zespołu sprzedają palmy wielkanocne.

OGŁOSZENIA:

  • Msza Św. dla chorych i samotnych jest odprawiana w ostatnią sobotę każdego miesiąca o godz. 10.00
  • Magazyn Caritas jest czynny w każdą środę od godz. 16.00 do 18.00

Caritas Diecezji Opolskiej
adres: ul. Szpitalna 5A, 45-010 Opole
tel: 0-77/453 12 41, 0-77/453 12 42
fax: 0-77/453 12 39
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.caritas.diecezja.opole.pl