Zadzwoń do nas: 77 455 55 46    E-mail: parafia@ppp.opole.pl

 

MIEJSCE DLA MŁODEGO CZŁOWIEKA

cegielkaW Domu Katechetycznym przy naszej parafii w kwietniu 2008 r. powstała świetlica dla dzieci. Jej historia rozpoczęła się kilka lat wcześniej, gdy rada parafialna wraz z ks. proboszczem Tadeuszem Mucem zadecydowała o powstaniu przy parafii miejsca, w którym dzieci i młodzież będą mogły spędzać czas wolny od zajęć w szkole. – Świetlica poszerza zakres działań podejmowanych przez parafię. Jej oferta odpowiada na potrzeby, które występują na dużym osiedlu mieszkaniowym, gdzie zawsze znajdzie się grupa dzieci wymagających opieki i pomocy nie tylko w nauce – wyjaśniał Dawid Wróblewski, ówczesny członek rady parafialnej. – Postanowiliśmy zaprosić do współpracy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, które zgodziły się poprowadzić świetlicę – uzupełnia.

Świetlica Cegiełka ruszyła 5 maja 2008 r. i początkowo działała 8 godzin w tygodniu. Natomiast od września 2008 r. jest już otwarta przez 30 godzin, od poniedziałku do piątku od 12.00 do 18.00. Po szkole na dzieci czekają różnorodne zabawy, zajęcia rekreacyjne, specjalistyczne i edukacyjne, m.in. plastyczne, muzyczne, jak również z matematyki czy ortografii. – Do świetlicy przychodzę codziennie. Najbardziej lubię zajęcia z angielskiego, na których robimy wiele ciekawych ćwiczeń – podkreśla 9-letnia Ania. Dzieci mogą liczyć na pomoc w odrabianiu lekcji, na gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz na podwieczorek. Działania podejmowane w świetlicy muszą być atrakcyjne, gdyż w przeciwnym razie dzieci wybrałyby oglądanie telewizji w domu lub granie na komputerze. – Przychodzę do świetlicy, bo w domu się nudzę, a tutaj zawsze coś ciekawego się dzieje. Mieliśmy zabawę cegielkaandrzejkową, mikołajki i wigilię. Niedawno byliśmy w kinie – wylicza Iza, uczennica III klasy. W świetlicy dzieci są pod opieką wychowawczyń: pani Michaliny i pani Agatym s. Dagmary Kani oraz wolontariuszy, którymi są zarówno uczniowie, studenci, jak i nauczyciele. – Czas spędzony w świetlicy daje mi wiele satysfakcji i pozwala zdobyć doświadczenie w pracy z dziećmi. Tutaj czasem można się lepiej pobawić niż z własnymi rówieśnikami – stwierdza Ola Leszyńska, uczennica gimnazjum. – Świetlica to przede wszystkim ludzie. Nawet najwspanialsze sale z rewelacyjnym wyposażeniem, bez zaangażowania ludzi nie stworzą ciepłego i przyjaznego miejsca, w którym dzieci czułyby się dobrze i bezpiecznie – podkreśla s. Dagmara.

W rzeczywistości społeczno-prawnej, w której żyjemy, by prowadzić profesjonalną placówkę, potrzebne są odpowiednie narzędzia. Dlatego na początku 2008 r. przy parafii powstało Stowarzyszenie Immaculata, które obecnie skupia już 25 członków. Uzyskało ono status organizacji pożytku publicznego i nawiązało współpracę z administracją samorządową. Łacińskie słowo Immaculata znaczy Niepokalana. – Patronką stowarzyszenia jest Maryja Niepokalana, gdyż nikt tak jak Maryja nie rozumie potrzeb człowieka i nikt tak jak ona nie umie usłuchać Jezusa. Wierzę, że dzięki Jej pomocy zapoczątkowane przez nas dzieło będzie się rozwijało, służyło wszystkim i podobało się Bogu – podkreśla s. Dagmara.

cegielkaDo Świetlicy Cegiełka zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 do 19.00. Ponadto w okresie wakacyjnym i feryjnym orgaznizowane są półkolonie na miejscu oraz obozy (dotychczas w Brennej-Leśnicy, Dursztynie, Pawełkach i Gąskach).

Stowarzyszenie Immaculata, które prowadzi świetlicę jest orgaznizacją pożytku publicznego. Dlatego osoby, które chciałyby wesprzeć pracę z dziećmi, mogą na rzecz stowarzyszenia przekazać 1% podatku. Wystarczy na formularzu rocznego rozliczenia podatkowego wpisać nr KRS 0000299839.

Za każdą przekazą złotówkę z serca dziękujemy!

Więcej informacji o świetlicy na stronie Stowarzyszenia Immaculata - kliknij


Transmisja LIVE

transmisja

Szukaj na stronie